Vårfeeling i -28 grader

Onsdag och förhoppningsvis sista dagen hemma med lilleplutten för denna förkylning. Nu är det endast lite snuva som kvarstår, så imorgon är han nog redo att gå till förskolan igen! Han är väldigt lättsam den här killen, så jag får rätt mycket stökande gjort när jag är hemma med bara honom. Skönt det i alla fall.
I huset börjar det bli mer och mer vår. Det gör så mycket att ljuset har börjat återvända! Det må dock vara soligt och härligt ute, men -28 stod termometern på imorse. Inte så varmt och skönt alltså! 😂 Är så himla sugen på vår nu! Tänk att få ta en promenad på asfalten som tinat fram, och i en sol som värmer. Längtar ihjäl mig!

Imorse klippte jag ner en massa skott från mina palettblad, och tog samtidigt hand om några små elefantöron-bebisar. Det är alltid ett tecken på att våren närmar sig, när mina fingrar blir grönare och grönare!
Nu väntar en tvätthög, stök på övervåningen och en himla massa gos med lillen.
En bra onsdag med andra ord.